Jak obniżyć rachunki za media w domu? Oto rozwiązania które pomogą Ci zaoszczędzić

W czasach postępującej inflacji coraz częściej zwracamy uwagę na to, jak wysokie są nasze rachunki. Staramy się żyć bardziej ekonomicznie i oszczędzamy, dlatego między innymi optymalizujemy zużycie mediów. Jak uniknąć wysokich opłat za prąd, wodę i gaz? W nowoczesnych mieszkaniach na osiedlu Motława Garden może być to wyjątkowo proste. Lokale zostaną zaopatrzone w innowacyjny system zarządzania Appartme, dzięki któremu z poziomu swojego telefonu będziesz mógł mieć pełną kontrolę nad rachunkami.

Chcesz zaoszczędzić? Zacznij od zmiany prostych nawyków

Ceny energii są coraz wyższe. Średni wzrost rachunku gospodarstwa domowego wyniósł w 2022 roku około 24 proc. więcej niż w roku ubiegłym, a w przyszłym może być jeszcze większy. To właśnie dlatego coraz więcej osób dąży do zmiany swoich nawyków na takie, które okażą się zdecydowanie lepsze dla portfela. Najważniejsza i tym samym najbardziej podstawowa rada jest prosta – pamiętajmy o wyłączaniu światła w pomieszczeniach, w których nie przebywamy. Ponadto warto wymienić tradycyjne żarówki na energooszczędne świetlówki. Zużywają one nawet 5-krotnie mniej energii. O swoich rachunkach za prąd warto też pomyśleć już na etapie decyzji o zakupie danego sprzętu do domu. Nie powinniśmy kupować urządzeń o niskiej efektywności energetycznej, ponieważ korzystanie z nich wiąże się z dużo wyższym zużyciem energii elektrycznej przez cały okres użytkowania. Warto więc inwestować w energooszczędny sprzęt. Dla przykładu: model A potrzebuje o 15 proc. więcej prądu niż urządzenie A+ i nawet 40 proc. więcej niż A++. Jest jeszcze jeden istotny nawyk, który z pewnością pomoże oszczędzić prąd, a o którym często zapominamy – wyłączajmy nieużywany sprzęt z kontaktu. To proste, ale skuteczne!

Sezon grzewczy. Jak sprawić, żeby nie podwyższył znacząco naszych rachunków?

Ze względu na nadchodzącą zimę warto wdrożyć w życie kilka nieskomplikowanych zabiegów, dzięki którym w sezonie grzewczym dodatkowo zaoszczędzimy trochę pieniędzy z domowego budżetu.Pierwszym z nich jest regulacja temperatury, którą w mieszkaniu zdecydowanie ułatwiają termostaty. Często nie wiemy, że nasze pokrętła mają przyporządkowane im konkretne temperatury, dlatego zapoznajmy się z instrukcją tych, które mamy w mieszkaniu i wyregulujmy je tak, aby temperatura w poszczególnych pomieszczeniach dostosowana była do naszych indywidualnych potrzeb. Kolejnym prostym krokiem do oszczędności jest zadbanie o to, aby nasze grzejniki były odsłonięte. Grzejniki są kluczem do uzyskania komfortowej temperatury we wnętrzach i powinny oddawać ciepło do pomieszczenia bez przeszkód. Nie powinniśmy zatem chować ich za grubymi zasłonami, meblami, a także zasłaniać firanami. Niezwykle istotne jest też, aby wietrzyć swoje pomieszczenia z głową. Najbardziej efektywnym sposobem wietrzenia mieszkania jest szerokie otwarcie okien na kilka minut po uprzednim zakręceniu termostatów grzejnikowych. Wystarczy 1-2 razy dziennie otworzyć okno na 5-10 minut (nie dłużej). Pamiętajmy też, że przed rozpoczęciem sezonu grzewczego dobrze jest zadbać o odpowiednią pracę instalacji grzewczej. Warto więc regularnie kontrolować stan techniczny instalacji oraz pieca i na bieżąco sprawdzać ustawienia. 

Proste sposoby na oszczędzanie wody

Jeśli chodzi o oszczędzanie wody, to warto przełamać kilka stereotypów, które są z tym związane. Przede wszystkim na temat zmywarki, ponieważ wiele osób sądzi, że jest to urządzenie zużywające sporo wody i w dodatku podwyższające nasze rachunki za prąd. Tymczasem zmywarka potrafi umyć naczynia z całego dnia nawet w około 10-12 litrach wody, co jest nieporównywalnie bardziej oszczędne od kilkukrotnego zmywania ręcznego. Ponadto zmywarka zużywa co najmniej 2 razy mniej ciepłej wody niż przy myciu ręcznym, a więc pozwala zaoszczędzić energię elektryczną. Kolejnym działaniem, które warto wdrożyć w życie, aby zminimalizować zużycie wody, jest wybór prysznica zamiast wanny. Kąpiel to nawet około 200-250 litrów wody, z kolei prysznic zużywa około 50 litrów wody. Następnym przydatnym nawykiem jest wykonywanie prania tylko przy zapełnionej pralce – może się to wydawać oczywiste w kontekście zużycia wody, ale warto też pamiętać, że pranie dwa razy z pralką wypełnioną do połowy to dwukrotne zużycie prądu.

Motława Garden – osiedle z rozwiązaniami, które pomogą Ci obniżyć rachunki

Wymieniliśmy zaledwie kilka najważniejszych porad, które niejednokrotnie pojawiają się przy próbie odpowiedzi na pytanie, jak oszczędzać na mediach w domu. Uwzględniając je wszystkie z pewnością można stwierdzić, że przestrzeganie zasad odpowiedniego korzystania z urządzeń domowych oraz proste nawyki są niezwykle pomocne przy obniżaniu rachunków. To właśnie dlatego, aby łatwiej było Ci wdrożyć w życie nowe zasady, wyposażyliśmy nasze mieszkania w ekologiczny system Appartme. Co to dokładnie oznacza? Appartme optymalizuje zużycie mediów w mieszkaniu i pozwala na ich pełną kontrolę – wystarczy zalogować się do aplikacji i jednym przyciskiem optymalizować zużycie mediów.

Aplikacja pozwala zarządzać energią elektryczną, chroniąc przy tym mieszkanie przed skutkami, jakie może spowodować żelazko lub prostownica, których ktoś zapomniał wypiąć z gniazdka. Wyłącza także urządzenia pracujące w trybie standby (czuwania) oraz podpięte ładowarki i zasilacze. Dzięki Appartme można też zdalnie regulować temperaturę, a także wyłączyć oświetlenie za każdym razem, gdy wychodzimy z domu. Ponadto aplikacja zapewnia dostęp do bieżących pomiarów zużycia prądu. A jest to najlepszy sposób na monitorowanie efektywności wykorzystania energii elektrycznej w mieszkaniu. W aplikacji można również generować raporty: tygodniowe, miesięczne oraz roczne. Warto też dodać, że system, którym Marvipol Development wyposaża swoje inwestycje, można rozszerzyć o dodatkowe funkcje dostosowane do indywidualnych preferencji mieszkańców, m.in. o zdalnie sterowane karnisze oraz czujniki otwarcia okien i drzwi.

Czy da się oszczędzać mimo inflacji i rosnących cen energii? Choć dla wielu osób może się to wydawać niewykonalne, podstawowa zasada jest prosta: oszczędności można znaleźć w swoich codziennych nawykach.