Czym jest koncepcja miasta 15-minutowego?

Mieszkanie zlokalizowane w takim miejscu, gdzie wszędzie jest blisko to już nie marzenie, a rzeczywistość. Idea 15-minutowego miasta zakłada budowanie osiedli w dobrze zorganizowanej przestrzeni – takiej, z której mieszkańcom wystarcza kwadrans na dojazd do wszystkich najważniejszych miejsc i punktów. Jak to możliwe? Kluczem do sukcesu jest dobry projekt inwestycji – wizjonerski i przyszłościowy, dający coś więcej, niż tylko zabudowę mieszkalną, ale wpływający na  styl życia.

Koncepcja miasta 15-minutowego narodziła się we Francji, a jej twórcą jest Carlos Moreno – urbanista i profesor na Uniwersytecie w Sorbonie. Jego wizja nowoczesnego miejsca do życia opierała się na sześciu filarach: godnego mieszkania, pracy w odpowiednich warunkach, zaopatrzenia, dobrego samopoczucia, edukacji i wypoczynku. To wszystko miała zapewnić decentralizacja życia i usług, tj. usytuowanie dzielnic mieszkaniowych tak, aby znajdowały się blisko strategicznych punktów biznesu, handlu i rozrywki. Z czasem jego pomysł zyskał uznanie na całym świecie, również w Polsce. Nowopowstające inwestycje coraz częściej umożliwiają realizację potrzeb na osiedlu lub w jego najbliższej okolicy.

Przykładem inwestycji, w której realizowany jest postulat 15-minutowego miasta jest osiedle Motława Garden, powstające w spokojnej, a jednocześnie doskonale skomunikowanej gdańskiej Olszynce. To dzielnica z dużym potencjałem. W około 15 minut dojedziemy stąd samochodem do Nowego Miasta. W najbliższym sąsiedztwie osiedla znajdują się też przystanki autobusowe 123 i 131, którymi w kilkanaście minut można dojechać do Śródmieścia, a w ok. 5-6 minut do stacji SKM. Blisko stąd również do punktów codziennego użytku: sklepów spożywczych, szkół, przedszkoli oraz modnych restauracji, usytuowanych w Dolnym Mieście.

Zgodnie z ideą 15-minutowego miasta, idealne miejsce do mieszkania ma być jednak nie tylko odpowiedzią na podstawowe potrzeby, ale także – wychodzić naprzeciw nowym. Dlatego przestrzeń wokół osiedla Motława Garden jest wielofunkcyjna – daje możliwość korzystania z pełnej infrastruktury miejskiej, stwarza doskonałe warunki do aktywnego życia. Wokół inwestycji mieszkańcy znajdą atrakcyjne tereny zielone nad Opływem Motławy (Kolorowy Most) czy Kamienną Śluzę, miejsca idealne do spacerów, joggingu czy jazdy na rowerze. Na ciekawych przygód czeka tu pobliska trasa kajakowa.

15-minutowe miasta to jednak nie tylko komfort mieszkańców – idea ta wiąże się także ze zrównoważonym rozwojem. Bliski dostęp do wielu kluczowych miejsc pozwala ograniczyć poruszanie się samochodem, co korzystnie wpływa na stan powietrza w okolicy. W inwestycji Motława Garden rozbudowano tę koncepcję ekologicznego miejsca do życia, uzupełniając przestrzeń o rozwiązania wspierające środowisko: zbiorniki wody deszczowej do nawadniania zieleni, budki dla ptaków i hotele dla owadów czy zielone tarasy i ogródki na parterach. Dzięki temu osiedle doskonale wpisuje się w ideę 15-minutowego miasta, bo tu ważną rolę odgrywa człowiek i przyroda.

Warto wspomnieć, że takie podejście do przestrzeni wzmacnia również lokalną tożsamość, a w szczególnym stopniu wpływa na poziom przywiązania do miejsca zamieszkania oraz sprzyja zacieśnianiu więzi społecznych. Realizacja codziennych spraw w obrębie własnej okolicy wspiera integrację sąsiedzką i nawiązywanie bliskich, długofalowych relacji. Te znajomości budują poczucie bezpieczeństwa i korzystnie wpływają na jakość życia.

Koncepcja miasta 15-minutowego to trend, który z pewnością będzie rósł w siłę. Coraz bardziej rośnie nasza świadomość ekologiczna, a także to, że coraz bardziej cenimy lokalne, sąsiedzkie życie. Niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości te aspekty nabiorą jeszcze większego znaczenia i staną się osią działań dla wszystkich deweloperów.