Inteligentny dom. Komfort i bezpieczeństwo. Technologia przyjazna rodzinie.

Gdańska inwestycja Motława Garden zlokalizowana nieopodal Śródmieścia w dzielnicy Olszynka jest przykładem połączenia założeń miasta-ogrodu, które daje wytchnienie od zgiełku i gwaru, a oferuje przy tym szereg nowoczesnych rozwiązań ekologicznych i technologicznych. Wszystko po to, aby zadbać o komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, usprawnić codzienne życie i obniżyć koszty eksploatacji. Jakimi innowacjami zaskoczą nas inteligentne wille na osiedlu Motława Garden?

Technologia w służbie bezpieczeństwa
Na pierwszy rzut oka gdańskie osiedle Motława Garden będzie wtopione w bujną roślinność, która nada temu miejscu kameralnego charakteru. W tym urokliwym, miejskim ogrodzie znajdzie się szereg rozwiązań zaplanowanych z myślą o bezpieczeństwie. Technologia przywita mieszkańców już na dzień dobry, od momentu wjazdu na teren inwestycji. Nowoczesny system monitoringu CCTV wesprze elektroniczny system sczytywania tablic rejestracyjnych wraz z aplikacją mobilną do nadawania uprawnień mieszkańcom i gościom do wjazdu na osiedle.

Inteligentny dom, czyli… jaki?
Na osiedlu Motława Garden powstanie 15 willi miejskich z czterema mieszkaniami oraz 6 willi z dwoma mieszkaniami. Nowoczesna, przyjazna architektura harmonijnie wpisze się w zielone otoczenie. Każdy z budynków zostanie wyposażony w inteligentne systemy. Co to właściwie oznacza?

Inteligentny dom (z ang. Smart Home) to określenie na systemy i urządzenia do automatyki domowej. Innymi słowy, inteligentny dom to taki, z którym domownicy są w stanie się komunikować i któremu mogą wydawać różnego rodzaju polecenia. Podstawą Inteligentnego domu jest tzw. Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT), czyli koncepcja przedmiotów połączonych w sieć, które mogą się komunikować między sobą i z którymi skomunikować mogą się też sami użytkownicy. Choć może wydawać się to skomplikowane i dość futurystyczne, w rzeczywistości jest to przyjazna technologia, której celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców oraz obniżenie kosztów eksploatacji. Można to wytłumaczyć na prostym przykładzie: korzystając z samego tylko smartfona domownicy są w stanie kontrolować temperaturę w pomieszczeniach oraz natężenie oświetlenia, włączać i wyłączać urządzenia podłączone do gniazdek elektrycznych, a także oglądać wideo na żywo z monitoringu. Ponadto, wiele z tych działań można przeprowadzić nawet wtedy, gdy przebywa się poza domem.

Możliwości inteligentnego domu
Na inteligentny dom może składać się wiele urządzeń – im jest ich więcej, tym bardziej „inteligentna” staje się nasza życiowa przestrzeń. Wszystko zależy od potrzeb domowników i budżetu, jaki mogą przeznaczyć na takie innowacyjne rozwiązania. Niektóre składowe odpowiadają za bezpieczeństwo, drugie poprawiają komfort, a jeszcze inne przekładają się na niższe rachunki. Na system inteligentnego domu składają się:

  • inteligentne gniazdka (tzw. Smart Plug pozwalające włączać i wyłączać urządzenia elektryczne, ustalać harmonogram i monitorować użycie energii),
  • inteligentne oświetlenie (sterowane ze smartfona, opcjonalnie: z regulacją jasności i barwy),
  • inteligentne ogrzewanie (służące do kontrolowania temperatury w pomieszczeniach),
  • inteligentne czujniki (np. czujniki dymu, czujniki gazu, czujniki temperatury, czy czujniki zalania),
  • kamery do monitoringu (rejestrujące wideo, opcjonalnie: nagrywające po zmroku i zapisujące w chmurze)
  • czy systemy alarmowe (np. czujniki ruchu, czujniki drzwi i okien oraz syreny alarmowe).

Urządzenia te mogą być dostępne (i używane) pojedynczo, ale również łączą się w zestawy inteligentnego domu. Można je również przystosować do konkretnego pojedynczego zadania – tak jest w przypadku zestawu do monitoringu, który może zawierać: kamery, czujniki drzwi i okien, czujniki ruchu, czujnik temperatury i wilgoci oraz centralkę.

Appartme w Motława Garden – innowacyjny system zarządzania mieszkaniem
Twój dom na osiedlu Motława Garden i Ty będziecie porozumiewać się bez słow. Wszystko za sprawą intuicyjnie prostej w obsłudze i niezwykle funkcjonalnej aplikacji Appartme. Dzięki niej Twoje mieszkanie nauczy się rozpoznawać zwyczaje domowników. Nowoczesny system zarządzania mieszkaniem Appartme pozwoli na optymalizację i kontrolę zużycia mediów – z poziomu aplikacji można sterować oświetleniem lub prądem. Dostępne w standardzie są następujące funkcje systemu: sterowanie oświetleniem i gniazdkami, regulacja temperatury i monitorowanie zużycia energii. System można rozszerzyć o dodatkowe funkcje dostosowane do indywidualnych preferencji mieszkańców o: zdalnie sterowane karnisze, czujniki otwarcia okien i drzwi czy inteligentne kamery.

Korzyści rozwiązań inteligentnego domu
Korzyści płynące z posiadania inteligentnego domu na osiedlu Motława Garden można zamknąć w 3 słowach: wygoda, bezpieczeństwo i oszczędności. Bez wstawania z kanapy można regulować temperaturę w pomieszczeniach i sterować oświetleniem, co przyda się zwłaszcza podczas rodzinnych wieczorków filmowych czy spotkań towarzyskich. Jednocześnie zastosowane rozwiązania znacznie podniosą bezpieczeństwo, co jest kluczowe dla stworzenia odpowiednich warunków rodzinie. Nie bez znaczenia są też finanse –  odpowiednie zarządzanie sprzętami przełoży się na niższe rachunki za prąd. Inteligentny dom inwestycji Motława Garden to dom, w którym rodzina może poczuć się komfortowo i bezpiecznie. Taki dom szybko odpowie na potrzeby domowników.