Projekt inwestycji Motława Garden. Nowoczesna architektura wpisująca się w krajobraz. Co było inspiracją?

Marvipol Development od lat szczególnie dba o jakość architektury i najwyższe standardy budowlane, a także tereny rekreacyjne i infrastrukturę nowopowstających inwestycji. Wszystko to z myślą o komforcie mieszkańców, dlatego inspiracją kolejnego projektu stała się idea miasta – ogrodu, która zakłada stworzenie przestrzeli jak najbardziej przyjaznej ludziom.

Zaprojektowane z myślą o mieszkańcach
Idea miasta-ogrodu liczy ponad sto lat i jest jednym z rozwiązań urbanistycznych, które powstało z myślą o komforcie życia mieszkańców. W centrum wszystkich założeń jest człowiek i jego dobrostan. Koncepcja brytyjskiego planisty i urbanisty, Ebenezera Howarda, była odpowiedzią na narastające problemy związane z niedogodnościami życia w mieście i miała za zadanie odciążyć główny ośrodek miejski. Miasta – ogrody, zwane również miastami satelickimi, przeznaczone były dla ok. 30 tys. mieszkańców. Stosunek terenów zabudowanych do terenów zielonych, w tym przeznaczonych pod uprawę, wynosił 1:4. Najważniejszym atutem takiego miasta satelickiego była jego samowystarczalność, również w wymiarze ekonomicznym. Nic więc dziwnego, że Marvipol Development tak chętnie sięgnął po koncepcję miasta-ogrodu, przenosząc inspiracje na nowe przedsięwzięcie Motława Garden. Jakie założenia miasta – ogrodu urzekły zespół projektowy?

Infrastruktura bliska ludziom
Miasto – ogród miało mieć określony układ ulic, skwerów i parków oraz musiało zapewniać mieszkańcom swobodny dostęp do lokali usługowych i instytucji kulturalno-oświatowych. Koncepcja „dużej doniczki” zakładała też posiadanie przez każdego mieszkańca własnego ogródka warzywnego i warunków do prowadzenia minihodowli.Z założenia w wielorodzinnych, ale niewysokich domach, miały znajdować się niewielkie, najlepiej dwu- lub trzyizbowe mieszkania.
Całość, zgodnie z wytycznymi Ebenezera Howarda, stanowiła formę pośrednią między wsią
i miastem, atrakcyjną zwłaszcza dla ludności napływowej.

Polskie miasta – ogrody
Idea brytyjskiego planisty padła w Polsce na podatny grunt. Pierwszym miastem, wokół którego wyrosły „ogrodowe satelity”, była Warszawa. To właśnie w stolicy wznoszono kolejne miasteczka będące odpowiedzią na koncepcję brytyjskiego wizjonera, które w międzywojniu powstały przede wszystkim na tzw. linii otwockiej i wzdłuż trasy WKD. Najbardziej znanym przykładem polskiego miasta-ogrodu jest Podkowa Leśna, która cechuje się koncentrycznym układem uliczek, a centralnym punktem miasteczka jest stacja kolejowa otoczona przez skwerki, parki i plac zabaw. Podkowa jednak nigdy nie była miastem robotniczym – i to zasadnicza różnica w odniesieniu do pierwotnych założeń. Znajdujące się tu okazałe wille i domy są azylem przede wszystkim ludzi ze świata biznesu i kultury. Tym samym w takiej interpretacji to miasto – ogród stało się niezwykle aspiracyjną lokalizacją. Kolejnym przykładem jest Gdynia Kamienna Góra. W kontekście tej dzielnicy również pojawia się słowo „ogród”, które oddaje zielony charakter okolicy. Znów jednak – podobnie jak w przypadku Podkowy Leśnej – była to przede wszystkim dzielnica willowa dla majętnych mieszczan. Kolejną inwestycją, która ma szansę zapisać się na kartach historii polskiej architektury, jest gdańska inwestycja Motława Garden zlokalizowana nieopodal Śródmieścia w dzielnicy Olszynka.

Motława Garden – oddech w mieście
Inwestycja Motława Garden daje szansę na zwolnienie tempa. To idealne rozwiązanie dla osób, które szukają do życia miejsca pozwalającego na odcięcie się od zgiełku, a jednocześnie
z dobrze zorganizowaną tkanką zapewniającą szereg udogodnień na co dzień. Wszystkie budynki w zabudowie bliźniaczej będą zatopione w zieleni ogródków. Powstanie tu 15 willi miejskich z czterema mieszkaniami oraz 6 willi zabudowie dwoma mieszkaniami. Nowoczesna, przyjazna architektura oraz kameralna, niska zabudowa doskonale podkreślają walory inwestycji i harmonijnie wpisują się w otoczenie. Projekt osiedla Motława Garden inspirowany gdańską zabudową wyróżnia się prostymi bryłami elewacji, dużymi oknami, przeszklonymi balkonami oraz grafitowo-białymi elewacjami z elementami cegły. W zaprojektowanych przestronnych tarasach i ogródkach oraz strefach rekreacyjnych wyrosną ziołowe ogrody i drzewka owocowe. Dodatkowo, szereg nowoczesnych rozwiązań ekologicznych i technologicznych usprawni codzienność, obniży koszty eksploatacji i zdecydowanie podniesie jakość życia.

Atuty inwestycji Motława Garden
Atrakcyjność koncepcji miasta – ogrodu opisano i doceniono już ponad sto lat temu.
Wynika to, przede wszystkim, z samowystarczalności takich miejsc. Nie jest tajemnicą, że tereny zielone zbawiennie wpływają zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną, a wspólna przestrzeń sprzyja integracji i budowaniu więzi społecznych z sąsiadami. Inwestycja Motława Garden to doskonała propozycja dla osób, które poszukują alternatywy do mieszkania w bloku. Z kolei rodziny z dziećmi docenią spokój i kameralną atmosferę tego wyjątkowego miejsca, wsparcie sąsiadów oraz dostęp do upragnionego kawałka własnej zieleni.